امروز: 08 - 03 - 03 | میلادی 2024 - 05 - 28

وی با اشاره به ناموفق بودن خصوصی سازی در کشور گفت: به نام خصوصی سازی زمین های کارخانه ها را فروختند، کارگران را اخراج کردند و نتیجه آن گسترش بیکاری بود

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید، با وجود کسب 750 میلیارد دلار درآمد در هشت سال فعالیت دولت های نهم و دهم ، حاشیه نشینی بجا مانده و فقر مهار نشده است.

علی ربیعی روز یکشنبه در همایش اندیشه تعاون که به مناسبت دومین روز از هفته تعاون به نام «روز تعاون و تامین مالی» در مجموعه تلاش برگزار شد، با ابراز تاسف از این که کسب درآمد بالای نفت در دو دولت گذشته نتوانست دهک های پایین جامعه را از فقر رهایی بخشد، گفت: اندیشه تعاونی را باید باور کرد و برای این مهم باید بستر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم شود.
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر رصد شرایط اقتصادی کشور ، گفت: متن اقتصادی- اجتماعی جامعه نسبت به اوایل انقلاب تغییر کرده، فرهنگ دچار دگرگونی شده است و لذا باید راهکار ارایه کنیم.
ربیعی با اشاره به این که در این شرایط وظیفه ما توسعه تعاونی در کشور است،
از رویکرد راست اقتصادی انتقاد کرد و گفت: این رویکرد مبتنی بر حرکت بسوی بازار ازاد است و می گوید دوره تاریخی تعاون سپری شده است.
وی با اشاره به جایگاه مهم اقتصاد تعاونی در کشورهای دارای اقتصاد مبتنی بر بازار مانند امریکا، اوروگوئه و یا برزیل گفت: 40 درصد تولید ناخالص ملی برزیل از بخش تعاون و 6 درصد صادرات این کشور نیز از این بخش تامین می شود.
ربیعی ارزش تولیدات بخش تعاونی در امریکا را سالانه یک میلیارد دلار از طریق 121 شرکت تعاونی اعلام کرد.

**راه رستگاری تعاون است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است، راه رستگاری برای توسعه اشتغال و تولید در کشور توسعه بخش تعاون است.
وی با اشاره به اینکه نئو لیبرالها معتقدند پایان کار جهان فرار رسیده است، از رییس دولت اصلاحات نقل کرد که وی در پاسخ به نئولیبرال ها گفته بود خیلی غم انگیز است که پایان جهان را این گونه اعلام کنیم. من هم همانند رییس دولت اصلاحات اعلام می کنم خیلی غم انگیز است بگوییم تعاونی ها در ایران دیگر جایی ندارند.
ربیعی با تاکید بر این که امروز به اندیشه تعاونی در جامعه نیاز داریم زیرا تعاونی ها راه بی بدیل اقتصاد ایران هستند، گفت: انواع برنامه های توسعه در ایران تدوین شده اما هیچکدام متاسفانه نتوانسته است تحولی در کشور ایجاد کند.

**خصوصی سازی کاری برای ما نکرد
وی با اشاره به ناموفق بودن خصوصی سازی در کشور گفت: به نام خصوصی سازی زمین های کارخانه ها را فروختند، کارگران را اخراج کردند و نتیجه آن گسترش بیکاری بود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: وقتی که رویکرد عدالت با ایجاد تعاونی وجود نداشته باشد، پول نظیر کشتی به گل می نشیند هر چقدر هم منابع مالی تزریق شود.

**طبقه فرادست فرهنگی
ربیعی در بخشی دیگر از سخنان خود به طبقه فرهنگی اشاره کرد و گفت: طبقه متوسط ایران ممکن است به لحاظ درآمدی در سطح پایینی قرار داشته باشد اما به لحاظ فرهنگی فرادست است.
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جامعه امروز ایران روح عدالت خواهی وجود دارد و در صورتی که نتوانیم آن را محقق سازیم شکاف جدید طبقاتی ایجاد خواهد شد.
ربیعی طبقه متوسط صنعتی را بهترین راهکار برای جامعه دانست و گفت: جامعه ایران نیازمند این است که طبقه متوسط صنعتی در کشور شکل بگیرد در حالیکه طبقه متوسطی شکل گرفته که با پول بازی می کنند.
وی تاکید کرد: برای اینکه به نیازهای جامعه پاسخ دهیم باید تعاون را در کشور گسترش دهیم. نقش طبقات کم درآمد و متوسط در جامعه باید ارتقا یابد به طوری که 80درصد جامعه طبقه متوسط صنعتی شود. باید ظرفیت های مدنی برای تقویت مشارکت مردمی در جامعه فزونی یابد.در اقتصاد بهترین شیوه توسعه تعاونی ها است.

**قانون نیاز به بستر اجتماعی دارد
ربیعی گفت: متاسفانه ما هموراه به دنبال بستر حقوقی هستیم. خروارها قانون اگر بستر اجتماعی مناسب نداشته باشد به هیچ دردی نمی خورد.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی توسعه را اشتغال فراگیر ضد فقر عنوان کرد و گفت: برای تحقق این امر نیاز به همسویی با تعاون داریم. تعاون باید در بطن زندگی مردم وارد شود.
ربیعی با بیان این که زیر ساختها برای توسعه تعاونی ها در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شکل گرفته است، در پایان تاکید کرد: تعاونی ها راهی برای زندگی بهتر است به طوری که نیازمند آن هستیم که پشت به پشت هم بدهیم تا زندگی را بهتر کنیم.

 

 

 

منبع: ایرنا

فیسبوک

ساندکلاد

رادیو جمعیت

عضویت

All Rightes Reserved © | Created And Designed By: Firemode Studio / Agerin Agency