امروز: 08 - 03 - 03 | میلادی 2024 - 05 - 28

مدیرکل اداره کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ضمن بیان آنکه سال گذشته ۳۴۰۰ فرزند بهزیستی، تحت مراقبت پس از ترخیص قرارگرفتند، گفت: درحال حاضر این آمادگی در بهزیستی وجود دارد که تمام فرزندان بهزیستی را تا ۵ سال بعد از ترخیص تحت مراقبت قرار دهد.

 

محمد نفریه در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در حال حاضر ۲۴ هزار فرزند تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که از این تعداد 9800 نفر در مراکز نگهداری اقامت دارند.

وی در ادامه با بیان آنکه نگهداری از کودکان در بهزیستی از شیرخوارگی آغاز و تا ۱۸ سالگی ادامه دارد، گفت: ۱۴ هزار فرزند بهزیستی در خانواده‌های جایگزین زندگی می‌کنند که معمولا این خانواده‌ها فامیل سببی و نسبی بوده یا از طریق فرزندخواندگی سرپرستی کودک را برعهده گرفته‌اند.

 

مدیر کل اداره کودکان و نوجوانان بهزیستی ادامه داد: درحال حاضر ۶۰۰ مرکز دولتی و ۵۴۰ مرکز غیردولتی و همچنین ۳۴ شیرخوارگاه از این کودکان و نوجوانان نگهداری می‌کنند.

 

نفریه تاکید کرد:افراد زیر ۱۸ سال را ترخیص نمی‌کنیم و برای ترخیص افراد بالای ۱۸ سال نیز کمیته‌ای تشکیل داده و موضوع ترخیص فرد را در آن بررسی می‌کنیم، زیرا این افراد حتما باید به درجه‌ای رسیده باشند که بتوانند زندگی مستقل تشکیل دهند.

 

وی با اشاره به اینکه ترخیص پسران معمولا از سربازی شروع شده و معمولا دختران با ازدواج ترخیص می‌شوند، که هزینه جهیزیه و عقد آنان را پرداخت می‌کنیم، افزود: تا سال گذشته ۱۴ میلیون تومان و امسال نیز ۱۷ میلیون تومان هزینه ترخیص بابت اسکان، لوازم اشتغال و تحصیلات برای افراد ترخیص شده هزینه کرده‌ایم که هرسال نیز درصدی به این رقم اضافه می‌شود.

 

مدیر کل اداره کودکان و نوجوانان بهزیستی ادامه داد: همه فرزندان بهزیستی تحت پوشش بیمه آتیه هستند به این صورت که سال‌ها قبل از ترخیص فرزندان به صورت ماهانه پولی به حساب بیمه واریز می‌شود که بعد از چند سال یعنی زمان ترخیص، علاوه بر پول مذکور، سود نیز به آنها تعلق می‌گیرد. همچنین وام قرض‌الحسنه‌ای از طرف شرکت بیمه‌گذار به این افراد تعلق میگیرد.

 

 

نفریه با بیان اینکه هزینه تحصیل تمام فرزندان بهزیستی تا مقطع دکتری حتی برای آنان که در دانشگاه‌های آزاد و غیرانتفاعی و... تحصیل می‌کنند؛ پرداخت می‌شود، گفت: چنانچه این افراد در دانشگاه‌های سایر شهرها قبول شوند؛ هماهنگ می‌کنیم این دانشجویان بتوانند از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنند، در غیر اینصورت این افراد را تحت پوشش بهزیستی استان مقصد قرار می‌دهیم.

 

وی گروه‌های همیار را یکی دیگر از سیستم‌های حمایتی این سازمان اعلام و اظهار کرد: براساس این سیستم هر ۵ فرزند بهزیستی می‌توانند با هم تعاونی تشکیل داده و پس از دریافت آموزش،اقدام به تدوین پروژه اشتغال کنند.

 

مدیر کل اداره کودکان و نوجوانان بهزیستی ادامه داد: در این سیستم به هر ۵ نفر برای ایجاد اشتغال۳۰ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌شود. این مبلغ معمولا به افرادی تعلق می‌گیرد که دانشگاه نمی‌روند یا تحصیلات دانشگاهی‌شان به پایان رسیده است.

 

نفریه افزود: هر فرزند ترخیص شده تا ۵ سال تحت پوشش خدمات مددکاری ما قرار خواهد گرفت.

 

وی تصریح کرد: امسال هزینه‌ای در نظر گرفته شده تا تمام کلینیک‌های مددکاری که تحت نظر مددکاران متخصص اداره می‌شوند، بتوانند کودکان ترخیص شده را تا ۵ سال تحت نظر قرار داده و از شرایط زندگی، تحصیل و اشتغال آنان آگاه باشند وچنانچه هر یک از آنان کمکی نیاز داشته باشند؛ موضوع را به ما ارجاع داده و فرد کمک‌های مورد نیاز خود را دریافت کند.

منبع: ایسنا

فیسبوک

ساندکلاد

رادیو جمعیت

عضویت

All Rightes Reserved © | Created And Designed By: Firemode Studio / Agerin Agency